Jince a okolí

 

Městys Jince se nachází ve Středočeském kraji, v severozápadní části okresu Příbram, 11 kilometrů severně od Příbrami a padesát kilometrů jihozápadně od Prahy. Svou velikostí se řadí mezi malá města. V současné době zde žije asi 2500 obyvatel.

Jince leží v Brdské vrchovině s průměrnou nadmořskou výškou 450 až 600 metrů nad mořem a protéká jimi říčka Litavka. První zmínka o Jincích je z počátku 14. století, městysem jsou od roku 1900.

 

Strategické umístění Jinec nabízí svým návštěvníkům možnost cestovat za kulturou, památkami, nebo se jen tak procházet okolní přírodou. Návštěvníci městysu Jince mohou navštívit les, který je bohatý na houby, borůvky, nebo se projít na kopec Plešivec a užít si romantický pohled na Jince a okolní krajinu či se vydat po stopách miliony let starých trilobitů, které se ještě dají nalézt ve zdejších lesích. V okolí se nachází několik zajímavých míst a památek, které si jistě zaslouží zmínku, jako je Svatá Hora u Příbrami, muzeum hornictví a památník komunistického útlaku – tábor Vojna v Příbrami, dále zámeček v Dobříši či památník Karla Čapka ve Strži u Staré Huti. Nedaleko je i Orlická přehradní nádrž s možností aktivní rekreace, či hrady Orlík a Zvíkov.

 

Nedaleko obce je pro milovníky létání v provozu velké letiště, které provozuje sportovní a vyhlídkové lety či skoky padákem. V Hořovicích i Příbrami jsou kryté plavecké bazény a kryté zimní stadiony, stejně jako spousta dalších sportovních či kulturních aktivit. V Jincích je rovněž přírodní koupaliště „biotop“.